Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
CHYBA!

Životopis

Thomas Alva Edison - americký vynálezce, u kterého není vše, tak jak se říká. Většina lidí si spojí Edisona s vynálezem žárovky. Ve skutečnosti ale žárovku nevynalezl, jen si ji nechal patentovat. Edison byl totiž spíš podnikatel, než vynálezce - založil si společnost, kde zaměstnával techniky, kteří pro něj vynalézaly. Jedním z nejslavnějších Edisonových zaměstnanců byl Nikola Tesla, který od Edisona odešel, když mu nezaplatil za zakázku. S Teslou později začal vést tzv. válku proudů - zatímco Edison propagoval drahý stejnosměrný proud, Tesla přišel s lepším střídavým. Edison např. nechal střídavým proudem zabít slonici Topsy (video), aby ukázal, jak je nebezpečný. I tak ale zvítězil Tesla s levnějším a méně ztrátovějším střídavým proudem. V den Edisonova pohřbu byly na jeho počet zhasnuty všechny žárovky v USA.

Objevy a vynálezy

Fonograf
Patent žárovky
Kinofilm
Gramofonová deska
Umělý kaučuk

Zajímavosti

Edison byl sice zvídavý, ale nebyl příliš dobrým studentem. Když se jeho matka dozvěděla, že se mu za to posmívají, odhlásila Edisona po třech měsících jeho studia ze školy a učila ho sama doma. Už v 10 letech si Edison ve sklepě vybudoval malou chemickou laboratoř. V 11 přiměl několik dětí, aby pro něj pěstovali zeleninu, kterou pak prodával. Také pracoval jako roznašeč novin a v patnácti letech dokonce vydával své vlastní noviny, které se prodávali ve vlacích.

Už ve 12 letech začal ztrácet sluch - pravděpodobně se jednalo o genetické onemocnění, Edisonův otec a jeden bratr také trpěli ztrátou sluchu. Naštěstí ale neohluchl úplně, ale jen částečně. A Edisonovi za to byl prý rád - mohl se tak líp soustředit na přemýšlení a vynalézání.

Edison byl ateista a tvrdil, že náboženství jsou jen samé žvásty. Také tvrdil, že spát lze pouze 4 hodiny denně a spát déle je nemístný přepych.

Edisonem založená společnost General Electric (GE) funguje až dodnes. Patří pod ní např. banky GE Money Bank, americká televize NBC nebo hollywoodská filmová studia Universal Pictures.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.

- Thomas Edison