Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
CHYBA!

Životopis

Stephen Hawking - britský astronom, nejslavnější vědec současnosti. Známý nejen díky svým teoriím ohledně vesmíru, ale také pro vzácnou nevyléčitelnou nemoc ALS, kterou trpí. Amyotrofická laterální skleróza způsobuje ochrnutí celého těla, proto je Hawking od roku 1968 připoután k invalidnímu vozíku. V roce 1985 ztratil hlas a od té doby komunikuje s okolním světem jen prostřednictvím speciálního počítače. Mezi nejdůležitější Hawkingovy zásluhy patří rozpracování teorie velkého třesku (Big Bang), která vysvětluje, jak vznikal vesmír, nebo tzv. Hawkingův efekt, který popisuje chování černých děr. Známý je však také díky svým vědeckým publikacím, kterých napsal téměř 200. Některé z nich jsou i populárně naučné a tudíž velmi dobře srozumitelné téměř pro kohokoliv. Patří mezi ně např. Stručná historie času, Vesmír v kostce, Ilustrovaná teorie všeho nebo Jirkův tajný klíč k vesmíru, které se staly světovými bestsellery. I přes své postižení ale o sobě říká, že žije šťastný život.

Objevy a vynálezy

Teorie velkého třesku
Hawkingův efekt

Zajímavosti

8. ledna 1942 - když se Stephen Hawking narodil - uběhlo přesně 300 let od smrti Galilea Galilee.

Hawkingovy školní výsledky v 9 letech byly silně podprůměrné - šla mu však velmi dobře matematika. Ale i přesto, že byl nejhorším studentem ve třídě, jeho učitel si myslel, že je génius a v budoucnu ohromí svým talentem celý svět. Hawking měl přezdívku Einstein.

Když Hawkingovi diagnostikovali ve 21 letech ALS, předpovídali mu doktoři jen několik let života. Tato zpráva ho ponořila do depresí. Naštěstí se ale seznámil s Jane Wilde, svou nadcházející manželku, díky které začal být zase šťastný. S tou má tři děti - Roberta, Lucy a Timothyho. Dnes je mu přes 70 let.

Stephen Hawking hostoval ve Star Treku, v Simpsonových, v Teorii velkého třesku a ve Futuramě.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Žádám tě, neruš mi mé kruhy!

- Archimédes