Přihlašovací jméno: Heslo:
Neodhlašovat
Zaregistrovat se
ÚvodSeznam fyzikůPoznávání fyzikůHry
Tento britský fyzik, jeden z nejznámějších vědců na světě, je známý nejen díky jeho teoriím ohledně vesmíru, ale také pro své vážné posrižení amyotrofickou laterální sklerózou, díky které se nemůže hýbat, a tudíž je trvale upoután na invalidní vozík. Díky tracheotomii proti zápalu plic, který dostal roku 1985, ztratil schopnost mluvit, a proto používá hlasový syntezátor. I přes své postižení ale o sobě říká, že žije šťastný život. Největší objev, který učinil, je jeho Hawkingův efekt, který popisuje chování černých děr. Ve spolupráci s Rogerem Penrosem rozpracoval teorii velkého třesku (Big Bang), později popsal první okamžiky po vzniku vesmíru.

Citát

Úvahy o tom, že černá díra emituje částice, nasvědčují, že bůh nejenže v kostky hraje, ale občas je hází i tam, kde je nikdo nemůže vidět. (narážka na citát Alberta Einsteina: Bůh nehraje v kostky.)

Zajímavost

Je známý také jakou autor mnoha knih, např. Stručná historie času, která odpovídá např. na otázky Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře?. Kniha se byla přeložena do více jak 40 jazyků a stala se světovým Bestsellerem.

Odkazy: CZ EN

   

Komentáře

Jméno:
Čuny píše...
Dobrý den, Užívejte slovo kvůli místo díky pokud jde o věc, která není příiemná apod. poněvadž slovo díky má opačný význam.