Přihlašovací jméno: Heslo:
Neodhlašovat
Zaregistrovat se
ÚvodSeznam fyzikůPoznávání fyzikůHry
Tento americký fyzik patřil mezi nejdůležitější fyziky 20. století. Od roku 1941 do roku 1945 pracoval na utajovaném americkém projektu Manhattan, jehož cílem byl vývoj atomové bomby. V roce 1945 byl jmenován profesorem. Jeho pedagogická činnost byla velice ceněná. V roce 1986 se zúčastnil zkoumání katastrofy raketoplánu Challenger, kde velmi přispěl k vyšetřování. Měl tři ženy, první mu zemřela v mladém věku. Jeho třetí ženou byla Gweneth Howarth, se kterou měl syna Carla a dceru Michelle. Stál u zrodu nanotechnologie, na jeho počest je od roku 1993 každý rok udělovaná Feynmanova cena za přínos v oboru nanotechnologie. Zemřel v Los Angeles.

Citát

Fyzika se má k matematice tak, jako se má sex k masturbaci.

Zajímavost

Richard Feynman byl velmi svérázný a měl výborný smysl pro humor. Mimo fyziky se ve svém životě věnoval změněným stavům vědomí (pravděpodobně Lucidnímu snění), luštění mayských kalendářů, malování ženských aktů nebo hrál na bonga. Také napsal plno knih, např. To nemyslíte vážně, pane Feynmane!, sbírku humorných historek z jeho života.

Odkazy: CZ EN

   

Komentáře

Jméno:
Ondřej Švanda píše...
Pokud vás zajímá život Richarda Feynmana, doporučuji autobiografickou publikaci: "To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane".