Přihlašovací jméno: Heslo:
Neodhlašovat
Zaregistrovat se
ÚvodSeznam fyzikůPoznávání fyzikůHry
Vědec, jehož objevy a vynálezy byly připsány jiným. Tomuto srbskému vynálezci, který o sobě v mládí prohlašoval, že přiletěl z Venuše, vděčíme za dnešní elektrifikovaný svět. Díky němu dnes používáme počítače, ledničky, pračky, televize i mnoho dalšího. Jeho největším cílem bylo zelektrifikovat pomocí dvou velkých vysílačů na zemských pólech zemskou atmoséfru, ze které by lidé bezplatně po celém sěte odebírali elektřinu. Během jeho života měl spor s Edisonem, který mu slíbil finanční odměnu za práci pro něj, nakonec se mu však Edison vysmál do obličeje. S Edisonem měl však více sporů, např. již zmíněný o to, jaký proud je lepší. Pán blesků, jak někteří tohoto vynálezce nazývají, se stává jedním z nejdůležitějších fyziků historie lidstva s tím, jak jsou objevovány další a další důkazy o jeho vynálezech.

Citát

Peníze nemají takovou hodnotu, jakou na ně lidé kladou. Všechny moje peníze byly investovány do pokusů, se kterými jsem udělal nové objevy umožňující lidstvu mít trochu snazší život.

Zajímavost

Tesla vedl s Edison tzv. válku proudů, spor, který spočíval v tom, jaký proud bude svět používat. Zatímco Thomas Alva Edison propagoval drahý, nevýkonný a nebezpečný stejnosměrný proud, Nikola Tesla propagoval levný a výkonný střídavý proudu. Edison samozřejmě nechtěl, aby Tesla tento spor vyhrál, a tak se snažil veřejnosti ukázat, jak je Teslův střídavý proud nebezpečný, a to tím, že na jeho principu vymyslel elektrické křeslo a veřejně zabíjel zvířata, vrcholem jeho antireklamy bylo zabití slonice Tropsy. Tesla se naopak nechal střídavým proudem nabíjet a pak pouhým dotykem ruky rozsvěcel žárovky. Pak se ale ukázalo, že Teslův střídavý proud je pro distribuci elektřiny lepší a po celém světě se dnes používá právě tento.

Odkazy: CZ EN

   

Komentáře

Jméno: