Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
CHYBA!

Životopis

Nikola Tesla - fyzik, kterému vděčíme za elektrifikaci světa. V roce 1884 se přestěhoval do USA a začal pracovat pro Thomase Edisona. S tím se ale ve zlém rozešel, čímž začala "válka proudů" - zatímco Edison propagoval drahý stejnosměrný proud, Tesla přišel s lepším střídavým proudem. Edison např. nechal střídavým proudem zabít slonici Topsy (video), aby ukázal, jak je nebezpečný. I tak ale zvítězil Tesla s levnějším a méně ztrátovějším střídavým proudem. Jako vynálezce rádia se většinou uvádí Marconi, ve skutečnosti jím je ale Tesla. Marconi totiž pouze poupravil Teslovy dřívější vynálezy. Také pracoval na způsobu, jak bezplatně přenášet elektřinu vzduchem po celém světě. Sestrojil plavidlo ovládané na dálku, vytvářel kulové blesky a menší zemětřesení. Když Tesla zemřel, FBI zabavila veškerou jeho pozůstalost.

Objevy a vynálezy

Střídavý proud
Teslův transformátor (video)
Rádio

Zajímavosti

Tesla nedokázal snést pohled na perly - se ženami, které je nosily, odmítal mluvit. Když Teslova sekretářka přišla s perlovým náhrdelníkem, poslal ji na den domu. Nikola Tesla byl také známý pro přehnanou higienu - měl chorobný strach z bakterií.

Tesla si vypočítával objem každého sousta jídla a vše prováděl tolikrát, aby to bylo dělitelné třemi. Od roku 1933 bydlel v New Yorském hotelu, jeho pokoj měl číslo 3327 a nacházel se na 33. podlaží. S oblibou chodil do parku krmit holuby.

Už v roce 1901 se v Teslově hlavě zrodil myšlenka na cosi jako smartphone a wifi. Zařízení, které by se vešlo do ruky, mělo bezdrátově získávat informace o akciích a přijímat a odesílat telegrafní zprávy.

Telsa měl fotografickou paměť - dokázal nazpaměť přeříkat mnoho knih. Měl také velmi dobrou představivost. Ve své hlavě si dokázal představit všechny své vynálezy až do nejmenších detailů.

V roce 1939 byl těžce zraněn automobilem. Zranění mu nedovolovala opustit hotelový pokoj a tak zbylé čtyři roky života strávil osamocen, ponořen hluboko ve svých myšlenkách a jedinou společnost mu dělali holubi.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Nedokážu říct, co je to za sílu, víme jen, že existuje.

- Alexander Bell