Přihlašovací jméno: Heslo:
Neodhlašovat
Zaregistrovat se
ÚvodSeznam fyzikůPoznávání fyzikůHry
Tomuto českému vynálezci vděčíme např. za přivedení tramvají do Prahy anebo za obloukovou lampu, která je jeho známějším vynálezem. Byl synem chudého ševce a posluhovačky, dokonce tak, že ani nemohl udělat maturitu. Následně byl jako mimořádný posluchač přijat na pražskou techniku. Jeho prvním uznávaným vynálezem bylo zdokonalení železniční signalizace, za který dostal 1000 zlatých. Ještě během studia začal pracovat v továrně na telegrafy. Poté, v roce 1880, vynalezl svou obloukovou lampu. Následně měl spor s Wernerem Siemensem ohledně práv na patent, ten ale vyhrál Křižík. Během svého života také zřídil celou řadu elektráren jak u nás, tak i ve světě.

Citát

Mezi mnou a Edisonem je veliký rozdíl, Edison má za sebou společnost, vydával akcie, které šly nahoru, měl-li úspěch, když ne, stoupaly akcie petrolejářské, a to bylo dohromady svázáno. Edison měl za sebou peníze, laboratoře, pomůcky a pomocníky.

Zajímavost

Po obnově Národního divadla ho bylo potřeba osvětlit, proto byl vypsán na jeho osvětlení konkurz, do kterého se Křižík přihlásil. Průběh a podmínky konkurzu se ale Křižíkovi nelíbili, a tak svou nabídku stáhl. Měl totiž propůjčit své jméno řešení Thomase Alva Edisona, které by realizoval němec Brückner, který právě Edisona zastupoval. I přesto ale dalších 30 let na osvětlení Národního divadla.

Odkazy: CZ EN

   

Komentáře

Jméno: