Přihlašovací jméno: Heslo:
Neodhlašovat
Zaregistrovat se
ÚvodSeznam fyzikůPoznávání fyzikůHry
Tento francouzský fyzik a matematik se proslavil především díky svým pracím v oblasti magnetismu a elektrodynamiky. Je pojmenována základní jednotka elektrického proudu. Roku 1793, když mu bylo 15, byl pod gilotinou během francouzské revoluce popraven jeho otec, což na něj tehdy mělo nesmírný dopad. Celý rok zústal uzavřený sám do sebe, z čehož ho ale vyvedla věda. Od roku 1797 vyučoval matematiku a o pět let později se stal profesorem fyziky. Co se týče jeho osobního života, byl na tom velmi špatně. V roce 1799 se oženil, o rok později se mu narodil syn, ale v roce 1803 mu zemřela manželka na tuberkulózu. Další manželství uzavřel v roce 1806, o rok později se mu narodila dcera, ale ještě o rok později, tedy v roce 1808, bylo manželství Andrého a Jenny oficiálně odloučeno. Závěr svého života neprožil vůbec šťastně, byl ve velkých existenčních problémech.

Citát

Jedním z nejvíce přesvědčivých důvodů existence Boží je soulad panující ve vesmíru a onen podivuhodný soulad, jehož mocí každá živoucí bytost nalézá ve svých ústrojích všechno, co je jí potřebné k zachování života.

Zajímavost

Byl velice nadaný. Již ve třinácti letech poslal do Akademie věd, literatury a umení v Lionu svou první vědeckou práci, a také prý znal základy 13 jazyků. O rok později, tedy ve 14 letech, měl přečtenou dvacetisvazkovou Francouzskou encyklopedii

Odkazy: CZ EN

   

Komentáře

Jméno: