Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
KVÍZ   CHYBA!

Životopis

Alexander Graham Bell - skotský vědec, vynálezce mikrofonu a telefonu. Bell nejdříve pracoval, po vzoru svého otce, jako učitel neslyšících. Později se odstěhoval do Bostonu, kde se stal profesorem řeči a hlasové fyziologie. Tam se zrodila Bellova myšlenka na telefon, který si nechal v roce 1876 patentovat. Zajímavé je, že o dvě hodiny později přišel na patentní úřad jiný člověk s téměř totožným vynálezem. Následoval soudní proces, který ale Bell vyhrál. Bell nabídl telefon britské a americké vládě. Hlavní inženýr britského poštovního úřadu odpověděl, že "Američané možná takové zařízení potřebují, ale u nás máme na takové věci poslíčky." I přesto, že je dnes Bell známý především jako vynálezce telefonu, sám sebe nazýval jako "učitele neslyšících" a jeho práce v tomto oboru pro něj byla také vždy nejdůležitější. Na jeho počest byla pojmenována jednotka intenzity zvuku decibel.

Objevy a vynálezy

Telefon
Mikrofon

Zajímavosti

Oba bratři Alexandera Bella měli prostřední jméno. Když bylo Bellovi 10 let, zeptal se, zda li by ho také mohl mít. Dostal ho ke svým jedenáctým narozeninám.

Když bylo Bellovy 12 let, často chodíval se svými rodiči do mlýna jejich nejlepších přátel. V té době ještě neexistovaly žádné stroje a obal pšeničných zrn se musel sloupávat ručně, což bylo velmi pracné. Bell měl možnost tento proces velmi často pozorovat a vymyslel jednoduchý stroj, díky kterému bylo loupání pšenice mnohem snazší. Tento vynález byl v mlýně používán mnoho let a za odměnu mohl Bell v mlýně provádět různé pokusy a vymýšlet další vynálezy.

Bell byl špatným studentem, protože ho kromě věd nezajímaly žádné další předměty. Školu opustil velmi brzy. Lásku k učení v něm probudil později až jeho dědeček v Londýně, se kterým žil jeden rok. Každý den spolu trávili hodiny diskuzemi a studiemi.

Bellův otec vzal své syny na výstavu automatu, který uměl i simulovat hlas. Bell i jeho bratr byli naprosto fascinováni a postavily svého vlastního. Bellův otec byl projektem jeho synů zaujat a financoval veškeré vybavení, které k jeho stavbě potřebovali. První slovo, které naučili robota vyslovovat, bylo máma. Lidé pak přicházeli zdaleka, aby se na jejich vynález mohli podívat. V té době bylo Bellovy pouze 16.

Po sestavení mluvícího robota se Bell rozhodl, že naučí mluvit svého psa, který se jmenoval Trouve. Nejprve ho naučil nepřetržitě vrčet a pak mu strkal prsty do pusy a manipuloval s částmi jeho úst a hlasivek. Psa naučil říkat něco, co velmi vzdáleně znělo jako "Jak se máš, babi?"

Alexander Bell byl jedním ze zakladatelů magazínu National Geographic.

Bellova matka i manželka byly hluché.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí.

- Archimédes