Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
KVÍZ   CHYBA!

Životopis

Albert Einstein patří mezi jednoho z nejvýznamnějších fyziků všech dob. Narodil se v Německu v roce 1879. Ve čtyřech letech dostal kompas, který ho nesmírně očaroval. Díky němu se začal zajímat o fyziku. Jako malý hrál na housle a rád poslouchal vážnou hudbu. V roce 1905 publikoval teorii relativity, která nahradila Newtonovy představy o prostoru a čase, v níž je obsažen slavný vzorec E=mc². V témže roce také vysvětlil Brownův pohyb, náhodný pohyb mikroskopických částic, a objasnil fotoefekt, na jehož principu dnes fungují fotoaparáty, kamery nebo solární panely. Za objasnění fotoefektu získal Nobelovu cenu. V roce 1933 kvůli svému židovskému původu utekl z nacistického Německa do USA, kde v roce 1955 i zemřel. Einsteinovy objevy přispěli i ke konstrukci atomové bomby.

Objevy a vynálezy

Teorie relativity
Brownův efekt
Fotoefekt

Zajímavosti

Albert Einstein je obchodní známka registrovaná licenční společností The Roger Richman Agency, Inc, v tomto případě zastupující Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě, kterou Albert Einstein aktivně podporoval. Na stránce agentury je uvedeno, že kdykoliv někdo napíše jméno Albert Einstein, musí u něho být symbol ™, tedy Albert Einstein™.

Na střední škole se seznámil s Milevou Marič, která se později stala jeho manželkou. V roce 1902 se Milevě a Einsteinovi narodila nemanželská dcera. Nemanželské děti nebyly v té době příliš běžné a společnost na ně ani příliš dobře nenahlížela. Einstein tedy donutil Milevu dát dítě k adopci, protože aféra s nemanželským dítětem by mohla ohrozit jeho pověst. Není známo, co se s jejich dcerou stalo potom.

Einstein byl také velmi zvláštní manžel. Mileva Marič měla seznam s instrukcemi, které musela dodržovat. Musela přestat mluvit, když Einstein řekl, udržovat Einsteinův pokoj v čistotě, servírovat mu 3 jídla denně, a přitom z jeho strany nesměla očekávat žádnou intimitu.

A k manželství ještě jednou. Potom, co se rozvedl s Milevou Marič, se v roce 1919 oženil s Elsou Loewenthal, rozenou Einsteinovou. Se svou sestřenicí...

Těsně před válkou napsal dopis tehdejšímu americkému prezidentovi Rooseveltovi, v němž podporoval konstrukci atomové bomby z obav, aby ji Hitler neměl dřív. Roosevelt nedlouho poté spustil známý projekt Manhattan, který měl za cíl atomovou bombu sestrojit. Po válce se Albert Einstein angažoval za jaderné odzbrojení celého světa.

Po válce, v roce 1952, bylo Einsteinovi nabídnuto, aby se stal prezidentem Izraele. Einstein ve svých 72 letech nabídku odmítl.

Albert Einstein nerad nosil ponožky. A často bez nich také chodil...

Einstein si přál být zpopelněn. Patolog, který prováděl Einsteinovu pitvu, ale během pitvy vyřízl a ukradl jeho mozek, protože věřil, že by to mohlo pomoci vědě. Nechal si ho u sebe ve sklenici. Vždycky jednou za čas odřízl kus Einsteinovo mozku a poslal ho na výzkum. Vrátil ho až po 40 letech, v roce 1998, rozřezaný na více než 200 částí.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Žádám tě, neruš mi mé kruhy!

- Archimédes