Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
KVÍZ   CHYBA!

Životopis

Galileo Galilei byl italský astronom a profesor, často označován jako otec moderní astronomie. Když se v roce 1609 doslechl o vynálezu teleskopu, aniž by ho jedinkrát viděl, sestavil svůj vlastní, který ještě k tomu významně vylepšil. Díky tomu hned v dalším roce objevil 4 největší Jupiterovi měsíce - Io, Europa, Ganymed a Callisto. Díky svému teleskopu také objevil a vysvětlil sluneční skvrny, zjistil, že Mléčná dráha dříve považována za mrak se skládá z velkého množství hvězd, objevil hory a krátery na Měsíci a jako první pozoroval Saturnovy prstence, které však považoval za měsíce. Za podporu Koperníka, který hlásal, že Země se otáčí kolem Slunce, se dostal v letech 1614 a 1633 do sporu s Církví. V roce 1616 mu bylo zakázáno hlásat tyto teorie a v roce 1633 byl donucen odvolat své názory a zbytek života musel strávit v domácím vězení. Jeho pozorování slunce měly za následek, že v pozdějším věku oslepl.

Objevy a vynálezy

Vylepšený dalekohled
Jupiterovy měsíce
Krátery na Měsíci
Sluneční skvrny

Zajímavosti

Autorem známého výroku "A přece se točí!" je právě Galileo Galilei. U soudu své názory ohledně heliocentrismu odvolal, údajně ale pak pronesl právě tuto větu. Ohledně tohoto výroku ale existuje plno historek, proto je dokonce možné, že ho Galileo vůbec nikdy nepronesl.

Galileovy tři prsty a jeden zub jsou vystaveny v Galileovu muzeu ve Florencii.

Albert Einstein označil Galilea jako otce moderní fyziky a vědy vůbec. Podle Einsteina si totiž uvědomoval, že všechny znalosti reality vychází z praxe a jakékoliv teorie založené pouze na prosté logice jsou, co se týče reality, naprosto nedůležité.

Vymyslel také automatický sběrač rajčat, kapesní hřeben sloužící také jako jídelní příbor, kuličkové pero anebo zkombinoval svíčku a zrcadlo k odrážení světla po budovách - to vše však zůstalo jen na jeho nákresech.

  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

A přece se točí.

- Galileo Galilei