Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
CHYBA!

Životopis

Anders Celsius byl švédský profesor astronomie, známý především díky navržení Celsiovy teplotní stupnice. V roce 1736 se zúčastnil geodetické výpravy, která měla dokázat myšlenku Isaaca Newtona, že Země je na pólech zploštělá. Za peníze vydělané expedicí nechal postavit svou vlastní astronomickou observatoř, ve které měřil, jak silně svítí hvězdy. Během několika let zvládl změřit jasnost více než 300 hvězd a to poměrně přesně a jednoduše. Používal průsvitné desky, které na sebe postupně kladl, než přestaly propouštět světlo hvězdy. V roce 1742 uveřejnil svou teplotní stupnici založenou na bodech tání a varu vody, která se dodnes používá téměř po celém světě (výjimkou jsou USA). Zemřel ve věku 42 let na tuberkulózu.

Objevy a vynálezy

Teplotní stupnice Celsius

Zajímavosti

Anders Celsius navrhl svou teplotní stupnici nejprve obráceně - 100° označil jako teplotu tání ledu a 0° jako teplotu varu. Jeden z jeho studentů však o několik let později stupnici otočil, protože tak dávala větší smysl.

Celsius také pozoroval polární záře a jako první vyslovil myšlenku, že by mohly souviset s poruchami magnetického pole Země.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Nejbláznivější myšlenky se někdy ukáží správnými.

- Michael Faraday