Hlavní stranaFyziciZnáte fyziky?Hry
CHYBA!

Životopis

Isaac Newton byl britský fyzik, jeden z nejvýznamnějších fyziků všech dob. Navštěvoval gymnázium a později univerzitu v Cambridge. Ta byla v roce 1665 z důvodu morové epidemie uzavřena, proto se Newton vrátil zpět do Woolsthorpu, kde mu podle jedné historky spadlo jablko na hlavu, díky čemuž přišel na svou gravitační teorii. V roce 1687 publikoval své nejuznávanější dílo - knihu Matematické principy přírodní filozofie, v níž popsal gravitační a pohybové zákony. Kniha je považována za jedno z nejvlivnější děl v oboru fyziky vůbec. Krom toho také vymyslel a sestavil první zrcadlový dalekohled a pomocí optického hranolu zjistil, že bíle světlo je směsicí všech barev.

Objevy a vynálezy

Gravitační zákon
Pohybové zákony
Zrcadlový dalekohled
Barevné spektrum

Zajímavosti

Newton se narodil o 10 - 15 týdnů předčasně a nepředpokládalo se, že přežije. Prý byl tak malý, že by se vešel do litrového džbánu. Jméno Issac dostal po svém otci, který zemřel tři měsíce před Newtonovo narozením.

Newton pocházel z farmářské rodiny. Když bylo Newtonovi 17, jeho matka trvala na tom, aby přestal studovat a začal se věnovat farmaření. Newtonovi ale farmaření moc dobře nešlo, takže se mu podařilo svou matku přemluvit a vrátil se ke studiu.

Dost možná jste už slyšeli historku o tom, jak Isaac Newton přišel na svou gravitační teorii. "Seděl pod jabloní, přemýšlel a najednou mu na hlavu spadlo jablko. V tu chvíli mu tu došlo." Tak se to ale nikdy nestalo. Newton totiž uvedl, že se díval z okna a přitom viděl padající ovoce. To už ale tak zajímavá historka není, co?

Podle další historky měl psa jménem Diamond, který mu zapálil laboratoř a zničil tím 20 let výzkumu.

Newton byl jeden rok členem parlamentu. Za tu dobu promluvil jen jednou a to, když někoho požádal, aby zavřel okno.

Newton byl také hluboce věřící, sepsal mnoho náboženských textů, studoval chronologii bible a hledal v ní tajné zbrávy. Věřil, že byl vybrán Bohem jako vykladač Bible a došel k tomu, že by svět neměl skončit dříve než v roce 2060. Ať už tomu věříte nebo ne, jedna jeho předpověď se vyplnila: Židé se vrátí do Izraele.
  
   
© Kryštof Zindr - Kontakt

Nedokážu říct, co je to za sílu, víme jen, že existuje.

- Alexander Bell